Скупштина Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске – Требиње 2023
Скупштина Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске – Требиње 2023

Скупштина Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске – Требиње 2023

Годишња скупштина Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске одржана је у периоду од 1.12-3.12. у Граду сунца у Требињу.

Скупштини је присуствовало око 280 учесника, чланова и гостију, из Републике Српске, Федерације Босне и Херцеговине, Србије, Македоније, Црне Горе, Хрватске и Шведске.

У уводном дијелу Скупштине присутнима се обратио директор Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове, господин Драган Станковић, истичући значај сарадње РУГИПП-а и Друштва, с обзиром на то да је РУГИПП институција надлежна за геодетске послове, у којој је запослен највећи број геодетских стручњака, који су уједно и чланови Друштва.

„Сарадња између РУГИПП-а и Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске у протеклом периоду била је изузетно професионална и на високом нивоу. Овом сарадњом настојимо да радимо на унапређењу, промоцији и заштити геодетске струке у Републици Српској. Друштво геодетских инжењера и геометара Републике Српске, између осталог, било је укључено у израду Закона о измјенама и допунама Закона о премјеру и катастру Републике Српске који је усвојила Народна скупштина Републике Српске, а чији је обрађивач био РУГИПП“, истакао је Станковић.

Присутне су поздравили и: представник Републичког геодетског Завода Србије, Саша Ђуровић, предсједник Савеза геодета Србије, господин Младен Шошкић, предсједник Удружења оснивача и власника приватних геодетских организација Србије (Геоудружење), Василије Ђурић, предсједник Коморе трговаца, овлашћених геодета и трговачких друштава за геодетске радове Републике Македоније, Никола Рибароски, предсједник Геодетског друштва Херцег Босне, Иван Леско, предсједник Удружења грађана геодетске струке „ГЕОДЕТ“ из Тузле, Ферид Дурмишевић.

Скупштини је присуствовао почасни члан Друштва, господин Младен Леро, те представници Архитектонско-грађевинско-геодетског факултета Универзитета у Бањој Луци.

У радном дијелу представљен је и усвојен сљедећи дневни ред:

  • Избор радних тијела Скупштине,
  • Обраћање директора Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове, Драгана Станковића и осталих гостију,
  • Извјештај о раду и финансијски извјештај,
  • Потписивање Споразума о сарадњи са Савезом геодета Србије, Комором трговаца, овлашћених геодета и трговачких друштава за геодетске радове Републике Македоније и Удружењем оснивача и власника приватних геодетских организација Србије,
  • Додјела Плакете почасног члана Друштва,
  • Избор чланова Управног одбора, Надзорног одбора, Суда части и Предсједника Скупштине,
  • Разно.

На овогодишњој Скупштини потписана су три важна Споразума о сарадњи, и то са Савезом геодета Србије, Комором трговаца, овлашћених геодета и трговачких друштава за геодетске радове Републике Македоније и Удружењем оснивача и власника приватних геодетских организација Србије. Ови споразуми представљају снажну иницијативу за унапријеђење геодетске струке кроз заједничке пројекте, размјену знања и успостављање стручне мреже.

Такође, уручена је и Плакета почасног члана Друштва. У складу са Статутом Друштва за почасног члана може бити изабран члан Друштва, за дугогодишње активно ангажовање, рад и допринос у остварењу циљева и задатака Друштва. Ове године плакета је уручена проф. др Драгану Мацановићу.

С обзиром на то да је ова Скупштина била и Изборна Скупштина, бирали су се и чланови Управног одбора, Надзорног одбора и Суда части. За предсједника Друштва и Управног одбора изабрана је Татјана Сарајлић, за предсједника Надзорног одбора изабран је Обрад Драгичевић, за предсједника Суда части изабран је Бојан Нинчић, а за предсједника Скупштине изабрана је Сања Туцикешић.

Након радног дијела Скупштине, одржана је сесија предавања, која се састојала од осам презентација.

У првој презентацији, Јасенко Нединић упознао је учеснике са Активностима РУГИПП-а на пољу међународне сарадње, када је у питању пројекат ДЕЛЕФ, и све компоненте које га чине: Свеукупна изградња капацитета, масовна процјена вриједности непокретности, инфраструктура геопросторних података и геодетска инфраструктура. Након тога, учесници су упознати са сљедећим корацима РУГИПП-а када су у питању међународни пројекти.

У другој презентацији, професор Грађевинског факултета у Београду, Олег Одаловић, причао је о значају наставка реализације пројекта Нивелмана високе тачности 3. С обзиром на то да је завршена стабилизација тачака мреже НВТ3, те да су завршена неопходна гравиметријска мјерења за потребе рачунања физички дефинисаних висина репера, истиче да је за реализацију осталих мјерења потребно извршити мјерења висинских ралика у пероиду не већем од двије календарске године и срачунати, пројектом предвиђене, физички дефинисане висине репера. Након завршетка мјерења висинских разлика и рачунања физички дефисисаних висина репера неопходне су и сљедеће активности: укључивање НВТ3 у UELN и одређивање геоида/квазигеоида за територију Републике Српске, при чему све наведене активности морају у потпуности бити подржане од стране законске регулативе Републике Српске и то погледу реферернтних геодетских система и референтних геодетских површи.

Након тога, Томас Холмберг из Геодетске управе краљевине Шведске,  Lantmateriet, подијелио је са учесницима искуства Шведске када је у питању мрежа перманентних станица SWEPOS. Презентација је обухватила развој SWEPOS мреже перманентних станица током посљедњих 30 година, те је описано како се SWEPOS услуге користе у различитим апликацијама од стране широког спектра заинтересованих страна и укључује неке од изазова које је тим SWEPOS-а савладао током година. Коначно, било је ријечи о неким од предстојећих планова и визија за SWEPOS, како у погледу прогушћавања мреже, тако и о укључивању нових сателитских система.

Младен Амовић, запослен на Архитектонско-грађевинско-геодетском факултету и као директор Automated Geosolutions из Бања Луке, одржао је предавање на тему: Примјена геоинформационих система у управљању инфраструктуром катастра водова. Осврнуо се на постојеће прописе у области катастра водова, на мањкавости, као и на примјере стандарда које треба уважавати у области и премјеру катастра водова. Овом презентацијом приказано је софтверско рјешење које је израђено за потребе Електро крајине – ELMAP.

У другом дијелу предавања Жељана Жугић, запослена у РУГИПП-у, дала је осврт на евиденције које води РУГИПП и на преглед најзначајнијих прописа из геодетске области, са нагласком на последње измјене и допуне Закона о премјеру и катастру са аспекта геодетске области. Указано је и на најзначајније геодетске послове које је РУГИПП реализовала у последњих пет година, послове у току и послове који су у плану за 2024. годину. У овој презентацији било је говора и о проблемима са којима се сусреће геодетска струка и могућим рјешењима.

Тема сљедеће презентације била је: 15 година геодетског факултета у Републици Српској, у којој је Тања Ђукановић са Архитектонско-грађевинско-геодетског факултета из Бања Луке, представила све битне активносто које спроводи Студијски програм геодезија, о свим реализованим пројектима, као и о пројектима који су у току. Истакнуто је и да је остварен дијалог са привредом, републичким органима управе, јединицама локалне самоуправе и геодетским и другим организацијама.

Професор са Факултета техничких наука у Новом Саду, Владимир Булатовић, одржао је предавање на тему: Мрежа перманентних станица, гдје је посебан акценат стављен на приватну мрежу перманентних станица у Републици Србији – GentooArs, на њен настанак и развој, опрему (CORS станице и софтвер), те на кориснике система. Када су у питању планови за развој: истакнуто је да се тежи ка развоју сервиса са SSR корекцијама, развој мрежа у региону и даље (мрежа обухвата подручје Србије и мале дијелове територије Републике Српске и Црне Горе), као и ка развоју нових IoT сервиса и ширењу спектра корисника.

У посљедњој презентацији Милош Тутњевић, запослен у NMT, Дервента, говорио је о Аутоматизацији екстракције контурних линија објеката. Овом презентацијом представљен је модел аутоматске екстракције контурних линија објеката базиран на 3Д моделима података: облаку тачака и 3D mesh моделима насталих коришћењем фотограметријских метода и/или LiDAR технологије. Милош Тутњевић добитник треће награде у категорији мастер радова на InterGeo Berlin.

Све вријеме трајања Скупштине, дистрибутери геодетске опреме излагали је своју опрему, и то:  S2IT из Бања Луке, SV company из Лакташа и Техномеханик из Загреба. У изложбеном дијелу представљени су геодетски инструменти различитих произвођача: Ruide, Castra i Kolida.

Све презентације можете преузети овдје.

Татјана Сарајлић Предсједник

Скупштина Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске

    Leave a Reply

    Your email address will not be published.