Скупштина Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске – Теслић 2024
Скупштина Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске – Теслић 2024

Скупштина Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске – Теслић 2024

Годишња Скупштина Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске одржана је у периоду од 14.6-16.6. у Хотелу Кардиал у Теслићу.

Скупштини је присуствовало око 250 учесника, чланства и гостију из Републике Српске, Федерације Босне и Херцеговине, Србије, Македоније и Хрватске.

У уводном дијелу Скупштине присутнима се обратио директор Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове, господин Драган Станковић, истичући значај сарадње РУГИПП-а и Друштва, с обзиром на то да је РУГИПП институција надлежна за геодетске послове, у којој је запослен највећи број геодетских стручњака, те да су већина њих чланови Друштва. Такође, у уводном говору директор је најавио и одржавање Првог сабора геодета Републике Србије и Републике Српске, који ће бити одржан од 6. до 8. октобра на Фрушкој Гори.

„Овај сабор представљаће нову еру сарадње ове двије институције. Поред чвршћег институционалног повезивања на састанку су разматране и теме око шире друштвене улоге геодезије, повезивања стручњака Српске и Србије као и стручњака који су дио система управљања непокретностима“, истакао је Станковић.

Скупу се такође обратио и господин Дарко Вучетић, представник Републичког геодетског завода, који је такође изразио задовољство што присуствује Скупштини Друштва, те значају оваквог вида окупљања, јер је овај скуп доказ заједништва у геодетској струци на регионалном нивоу и пружа нам прилику да размијенимо искуства, знања и најбоље праксе. Вучетић је такође говорио о предстојећем Првом сабору геодета Републике Србије и Републике Српске: „Сабор ће окупити све заинтересоване геодете, инжењере, истраживаче и студенте из Србије и окружења.  Ваше учешће ће допринети успеху сабора и омогућити нам да заједно унапредимо нашу професијуи решимо кључне проблеме у нашој области“. Такође, најављено је и да ће Друштво геодетских инжењера и геометара Републике Српске и Геоудружење из Србије имати уктивну улогу у организацији овог догађаја, што представља нови степен у сарадњи кровних геодетских институција и удружења.

Присутне су поздравили и: предсједник Савеза геодета Србије, господин Младен Шошкић, предсједник Удружења грађана геодетске струке ГЕОДЕТ из Тузле, господин Ферид Дурмишевић, господин Зоранчо Муканов из Агенције за катастар непокретности Сјеверне Македоније.

Скупу су присуствовали и представник Савеза геодета Србије, господин Коста Мирковић, представници Геоудружења из Србије: Василије Јовановић и Милан Дракулић, затим представник Агенције за катастар непокретности Сјеверне Македоније, господин Златко Фармакоски, почасни чланови Друштва: Младен Леро и професор Драган Мацановић, као и помоћници директора у Републичкој управи за геодетске и имовинско-правне послове, господин Бојан Нинчић, помоћник директора за геодетске послове и Јасенко Нединић, помоћник директора за међународне пројекте и послове тржишта непокретности.

Из оправданих разлога скупу се нису могли придружити предсједник Коморе трговаца, овлашћених геодета и трговачких друштава за геодетске радове Републике Македоније, господин Никола Рибароски и  предсједник Геодетског друштва Херцег Босна, господин Иван Леско, који су послали поруке у којима су пожељели успјешан рад Скупштине и наду да ће се придружити на наредним окупљањима која Друштво буде спроводило.

У радном дијелу представљен је и усвојен сљедећи дневни ред:

  • Избор радних тијела Скупшине,
  • Обраћање директора Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове, Драгана Станковића и осталих гостију,
  • Извјештај о раду,
  • Финансијски извјештај,
  • Разно.

Прије подношења Извјештаја о раду и Финансијског извјештаја, предсједница Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске, Татјана Сарајлић, поздравила је све присутне и изразила задовољство одзивом на Скупштину. „Дружења овог типа увијек су добра прилика за размјену искустава и за стицање нових познанстава са надом да ће се родити нова пријатељства и нове пословне прилике. Прије самог почетка желим да поздравим директора Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове, господина Драгана Станковића, те да се захвалим на подршци коју смо добили, како за саму организацију овог скупа, тако и за друге активности, јер само добром комуникацијом и међусобним разумијевањем и уважавањем можемо ићи напријед, што нам је свима циљ.“

Након радног дијела Скупштине,  одржана је и сесија предавања чији модератор је била предсједница Скупштине, Сања Туцикешић. Сесија предавања се састојала од пет презентација. Свако од ових предавања носи јединствену перспективу и стручност из различитих аспеката геодетске струке.

У првом предавању, госпођа Милена Јосиповић из Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове упознала је учеснике са занимљивом темом: ОД ТАПИЈЕ ДО ЛИСТА НЕПОКРЕТНОСТИ. Ова тема водила нас је кроз еволуцију докумената и метода за евиденцију непокретности, од најстаријег облика власничког документа до модерног систематизованог листа непокретности.

У другом предавању професор Бранко Божић са Катедре за геодезију Грађевинског факултета Универзитета у Београду, који је признати стручњак у области анализе деформација грађевинских конструкција, те има велико искуство у примјени најсавременијих метода и технологија у овој области, упознао је учеснике са важном темом у области геодезије и грађевинарства: АНАЛИЗА ДЕФОРМАЦИЈА ГРАЂЕВИНСКИХ КОНСТРУКЦИЈА. Овај аспект игра кључну улогу у осигуравању и дуговјечности грађевинских објеката, као и у заштити људских живота и имовине.

У трећем предавању присутни су имали прилику да се детаљније упознају са темом која има изузетно велики утицај на област урбаног планирања, екологије и одрживог развоја: МОДЕЛОВАЊЕ ПРОМЕНА КОРИШЋЕЊА ЗЕМЉИШТА. Ово предавање одржала је професорица Милева Петровић Самарџић са Катедре за геодезију Грађевинског факултета Универзитета у Београду, а која има велико искуство у истраживању и имплементацији модела који анализирају промјена у коришћењу земљишта.

У наредном предавању Љиљана Сукур из Мапсофта упознала је учеснике како најсавремених методе могу бити примијењене у стварним пројектима, те како могу олакшати и унаприједити рад геодетских стручњака. Предавање је одржано на тему ПРИМЈЕРИ ПРИМЈЕНЕ САВРЕМЕНИХ МЕТОДА ПРИ ИЗРАДИ ТОПОГРАФСКИХ ПОДЛОГА ИНФРАСТРУКТУРНИХ ОБЈЕКАТА.

Посљедње предавање, на тему: ГЕОДЕТСКИ АСПЕКТИ ПРИПРЕМЕ ТЕРЕНА И ПРОЦЕСА ИЗГРАДЊЕ СОЛАРНИХ ЕЛЕКТРАНА, присутне је упознало са важном темом која има значајан утицај на одрживи развој и енергетску ефикасност. Предавање је припремио Саша Живковић који долази из приватне праксе: Геонова Бања Лука и Топ премјер Теслић.

Све вријеме трајања Скупштине, дистрибутери геодетске опреме су излагали своју опрему, и то S2IT из Бања Луке, SV company из Лакташа и Техномеханик из Загреба. Ове године, поред најсавременије геодетске опреме, Републичка управа за геодетске и имовинско-правне послове изложила је инструменте и прибор који се не виђају у свакодневном раду, а представљају важан дио историје у развоју геодетске струке: кипрегл, тзв. геодетски сто, kassel, нивелир, ауторедукциони тахиметар RSD, кончани планиметар, поларни планиметар, координатограф, Мајзекови троуглови… Такође, била је изложена и копија Тапије из 1889. године.

Након радног дијела, а затим и слободних активности, одржана је и свечана вечера, која је била обогаћена томболом са атрактивним наградама.

Све презентације можете преузети овдје.

Татјана Сарајлић Предсједник

Скупштина Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске

    Leave a Reply

    Your email address will not be published.