ОДРЖАНА ГОДИШЊА СКУПШТИНА ДРУШТВА ГЕОДЕТСКИХ ИНЖЕЊЕРА И ГЕОМЕТАРА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
ОДРЖАНА ГОДИШЊА СКУПШТИНА ДРУШТВА ГЕОДЕТСКИХ ИНЖЕЊЕРА И ГЕОМЕТАРА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

ОДРЖАНА ГОДИШЊА СКУПШТИНА ДРУШТВА ГЕОДЕТСКИХ ИНЖЕЊЕРА И ГЕОМЕТАРА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Годишња скупштина Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске одржана је у периоду од 23.9-25.9.2022. године у Лакташима.

Скупштини је присуствовало преко 200 учесника, чланова и гостију, из Републике Српске, Федерације Босне и Херцеговине, те Србије и Хрватске.

У уводном дијелу Скупштине присутнима се обратио директор Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове, господин Драган Станковић, истичући значај сарадње РУГИПП-а и Друштва, с обзиром на то да је РУГИПП институција надлежна за геодетске послове, у којој је запослен највећи број геодетских стручњака, који су уједно и чланови Друштва.

Присутне су поздравили и: предсједник Савеза геодета Србије, господин Младен Шошкић, те руководилац студијског програма геодезија на Архитектонско-грађевинско-геодетском факултету, Универитета у Бањој Луци, професор Миодраг Регодић.

Скупштини су присуствовали сви почасни чланови Друштва: Владимир Лукић, Илија Лукић, Младен Леро и Ненад Просан, шеф катедре за геодезију на Архитектонско-грађевинско-геодетском факултету, Универитета у Бањој Луци, професор Драган Мацановић, представнице Удружења грађана геодетске струке „Геодет“ из Тузле, Инедина Мехић и Мирела Омеркић, затим помоћник директора РУГИПП-а за међународне пројекте, фондове и донације, господин Јасенко Нединић. 

У радном дијелу представљен је и усвојен сљедећи дневни ред:

  • Извјештај о раду,
  • Финансијски извјештај,
  • Презентација новог веб-сајта Друштва,
  • Разно.

Након радног дијела Скупштине, одржана је сесија предавања, која се састојала од шест презентација.

У првој презентацији, Јасенко Нединић упознао је учеснике са Активностима РУГИПП-а на пољу међународне сарадње, када су у питању сљедећи пројекти: Пројекат регистрације некретнина (RERP – AF), Изградња капацитета за унапређење земљишне администрације и процедура у БиХ (CILAP), SPATIAL II, Норвешки пројекат, а након тога осврнуо се на катастарски премјер који је уз подршу Свјетске банке реализован у 12 катастарских општина широм Републике Српске, те се очекује да ће премјер у још једној катастарској општини бити завршен до краја октобра. Након тога, учесници су упознати са сљедећим корацима РУГИПП-а када су у питању међународни пројекти.

У другој презентацији, Срђан Сарајлић, такође запослен у РУГИПП-у, упознао је учеснике са Активностима Управе у 2021/2022. години, са геодетског аспекта, и то: са извођењем геодетско-техничких радова, реализованим катастарским премјером, обиљежавањем јавних добара у 13 катастарских општина, дигитални ортофото за цијелу Републику Српску, новим софтвером за катастар: еКатастарРС, затим и са активностима када је у питању мрежа перманентних станица Републике Српске, Излагање и оснивање катастра непокретности, те пословима експропријације, те са тренутним активностима и плановима за 2023. годину.

Након тога је професорица са Грађевинског факултета у Суботици, Јелена Гучевић, кроз презентацију „Геодезија као наука у времену и простору“, направила занимљив осврт на геодетску струку кроз историју и науку, како је организована геодезија као наука, а како геодезија као струка, и на крају, као закључак презентације, а све у духу цјелокупног излагања, дала је и дефиницију: ГЕОДЕЗИЈА је свет око нас (Гучевић, 2022).

Тема сљедеће презентације била је: Потреба и значај успостављања новог вертикалног оквира Републике Српске, у којој је Драгана Скоруп са Архитектонско-грађевинско-геодетског факултета из Бања Луке, презентовала рад колега: Дејана Васића, Славка Васиљевића и Татјане Сарајлић, при чему је направила историјски осврт на нивелманске мреже на територији Републике Српске, а затим и са фазом планирања и пројектовања новог вертикалног оквора БиХ, као и са концептом и особинама новог вертикалног референтног оквира БиХ и РС, те потребом да се активности, када је у питању нови нивелман високе тачности, што прије наставе.

У петој презентацији, професор Жељко Цвијетиновић (Грађевински факултет, Београд) говорио је о израда и публиковање планске документације коришћењем GIS технологије и стандардизованих модела података, а све кроз неколико примјера из праксе и реализованих пројеката.

У посљедњој презентацији професор Синиша Делчев са Грађевинског факултета у Суботици говорио је на тему „Поверење у вашу геодетску опрему се мора доказати“, при том се осврнувши на процес набавке опреме, експлоатације и замјене, при чему је дао и препоруке како сами оператери да утичу на тачност опреме и како да смање грешке мјерења. Ова презентација је била и увод за сљедећу активност – изложба и презентација геодетске опреме.

Све вријеме трајања Скупштине, пет дистрибутера геодетске опреме излагало је своју опрему, и то: Геоком, SV company, S2IT i Геоинфо из Бања Луке, те Техномеханик из Загреба. У изложбеном дијелу представљени су најсавременији геодетски инструменти различитих произвођача: Leica, Geomax, Ruide, Castra i Kolida.

Све презентације доступне су за преузимање.

Татјана Сарајлић Предсједник

Одржана годишња скупштина Друштва геодетских инжењера и геометара Републике Српске

    Leave a Reply

    Your email address will not be published.